Google+ Followers

Translate

wtorek, 3 maja 2016

Zabiegi pielęgnacyjne u naszych pupilków- Jak widać Połóweczka nie jest za ich robieniem ;D


Zabiegi pielęgnacyjne u kotków, niektórzy je robią inni jeżdżą z tym do specjalistów a inni nawet nie wiedzą że powinniśmy takie zabiegi udzielać naszym podopiecznym. A jak u Was ? stosujecie niektóre z nich jakie macie metody żeby wasze pociechy się im poddawały ? Podzielcie się nimi w komentarzach :)
- przycinanie pazurków raz na 2-3 tygodnie. Warto, gdyż mniej będzie niszczenia mebli, obić i zadrapań na naszych rękach i nogach. Jeśli przycinanie zacznie się już u kociąt, łatwiej ten zabieg zaakceptują.

- wyczesywanie martwych włosów - w przypadku ras z podszerstkiem, jak persy, zabieg należy wykonywać codziennie. W przypadku kotów syberyjskich, norweskich czy innych półdługowłosych - raz/dwa razy na tydzień. Najlepiej specjalną szczotką z zabezpieczonymi kuleczkami końcówkami. Jeśli kot ma krótką sierść, wystarczy szczotka - najlepiej z naturalnego włosia, ponieważ nie elektryzuje sierści. Jest dosłownie o kilka zł droższa od szczotki z syntetyku. Co ciekawe, zauważono iż rudo umaszczone koty syberyjskie mają większe tendencje do "filcowania się", i te należy czesać częściej,

- czyszczenie oczu i uszu. Zabiegi te należy wykonywać delikatnie, z częstotliwością zależną od potrzeb. Oczy przemywa się mokrym wacikiem lub płatkiem kosmetycznym (nie watą! kłaczki mogą podrażniać spojówki), ew. specjalistycznym płynem do oczu, który można kupić w lecznicy lub sklepie zoologicznym. Jeśli wydzielina z oczu ma brązowy lub czerwonawy kolor i jest intensywna, a oko opuchnięte i/lub czerwone, należy odwiedzić lekarza weterynarii - to najprawdopodobniej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Niewielkie zażółcenia okolic oczu można usunąć specjalnym preparatem np. firmy Hery (szczególnie w przypadku kotów białych i rasowych).

Czyszczenie uszu należy wykonywać delikatnie, najlepiej wacikiem nasączonym płynem do czyszczenia uszu przeznaczonym dla psów i kotów. Usuwa się nadmiar woskowiny. NIE GRZEBIEMY PATYCZKIEM do uszu, ponieważ łatwo można uszkodzić kocie ucho, otwierając drogę do infekcji. Patyczków używa się tylko w przypadku czyszczenia uszu ze świerzbu (widoczne brązowe grudki) a i to z wyczuciem. W przypadku zakażeń świerzbem czy zakażeń bakteryjnych, skuteczny środek zastosuje lekarz weterynarii: antybiotyk w przypadku infekcji bakteryjnej lub oridermyl w przypadku świerzbu usznego. Kiedy nasz kot często drapie okolice uszu, potrząsa głową, można podejrzewać właśnie infekcję.

- kąpiele. Tu zdania są podzielone, także wśród weterynarzy. Jedni zalecają, inni twierdzą, że zbędne. Zdrowy kot potrafi umyć się sam. Ale jeśli zabłoci się na dworze, jest zbyt gruby albo chory i nie może sam się umyć, warto mu pomóc w pielęgnacji, przecierać mokrą ściereczką lub kąpać - koniecznie z dodatkiem szamponu dla kotów, w ostateczności szamponu dla dzieci. Nie można tych kąpieli robić zbyt często, gdyż niszczy się naturalna powłoka ochronna skóry, co może skutkować zachorowaniem bądź osłabieniem odporności. Kąpiele stosuje się też czasem w celach leczniczych, np. kąpiel z dodatkiem nizoralu w przypadku grzybicy skóry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz