Translate

czwartek, 5 maja 2016

Kastracja u Kotów- czyli najważniejsze informacje które powinniśmy poznać zanim udamy się z kotem na taki zabieg :)

Dżoda też jest po i wygląda świetnie ^^
Witam dzisiaj chciałem poruszyć temat kastracji naszych pupilków, niektórzy są za tym inni przeciw. Ja osobiście uważam że jeżeli nie chcemy więcej podopiecznych na naszym podwórku powinniśmy się na to zdecydować. Na swoim podwórku mam 8 kotów i nie wyobrażam sobie żeby było ich np o 10 więcej dlatego wszystkie kotki podeszły do tego zabiegu i wszystkie zniosły go dobrze, żeby pomóc wam podjąć decyzje przedstawiam kilka informacji na ten temat :)
Ponad połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów ginie tragicznie albo umiera 
z braku opieki, ponieważ nie starcza dla nich ludzkich domów. Kastracja pomaga 
w rozwiązywaniu problemu namiernie licznej populacji bezdomnych zwierząt oraz wielu problemów 
ze zwierzętami domowymi. Jest to rutynowy zabieg chirurgiczny wykonywany w gabinetach weterynaryjnych. Daje stuprocentową pewność uniknięcia niepożądanego miotu, pomaga uniknąć szeregu chorób o podłożu hormonalnym, wpływa na złagodzenie zachowania kotów i psów.

1. Na czym polega zabieg kastracji?

Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych zwierzęcia: jajników i macicy kotek i suk, jąder kocurów i psów.

2. Kiedy go przeprowadzić?

Najlepiej kastrować zwierzęta młode - dobrze zniosą operację, znacznie mniejsze będzie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworów sutek u kotek i suk, kocurki nie zdążą nabyć nawyku znakowania terenu cuchnącym moczem i zachowają smuklejszą sylwetkę. Wczesna kastracja może też zapobiec nadmiernej agresji psów, ich włóczęgostwu. Zabieg można przeprowadzać również u zwierząt starszych, jeśli ich stan zdrowia pozwala na zastosowanie narkozy.

3. Czym kierować się przy wyborze lecznicy?

Jeśli to możliwe, wybierz lecznicę dysponującą odrębną salą operacyjną, i taką gdzie przy zabiegu chirurgowi towarzyszy personel pomocniczy (np. pielęgniarka), którego zadaniem jest kontrola stanu pacjenta w trakcie zabiegu.

4. Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Odpowiednio wcześniej zaszczep i odrobacz pupila.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jego powodzenie zależy więc od odpowiedniego przygotowania zwierzęcia do samej operacji.
Operację powinna poprzedzić 12 godzinna głodówka; zwierzę nie je, ale może pić wodę. Pojenie przerwać należy 4 godziny przed zabiegiem.

5. Jak opiekować się pupilem po operacji?

Nie nalegaj na zabranie do domu zwierzęcia, które jeszcze nie odzyskało przytomności, o ile istnieje możliwość, aby wybudzało się pod stałą opieką lekarza weterynarii. Jeśli pojawią się komplikacje pooperacyjne, np. arytmia lub problemy z oddychaniem, tylko lekarz będzie mógł im zaradzić. Nawet jeśli wybrana przez Ciebie lecznica nie deklaruje prowadzenia rutynowego wybudzania - poproś o nie! To Twoje prawo i jednocześnie obowiązek wobec zwierzęcia.

6. Jakich zmian stanu zdrowia i zachowania zwierzęcia mogę się spodziewać?

Oczywistym skutkiem kastracji jest bezpłodność zwierzęcia.
Kastracja suk i kotek wyklucza wystąpienie chorób o podłożu hormonalnym: ropomacicza, guzów macicy, jajników oraz zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów sutek (ponad połowa tych ostatnich, zwłaszcza u kotek, to groźne nowotwory złośliwe). U suk nie będą pojawiać się ciąże urojone, mniejsze jest prawdopodobieństwo wyłysienia na tle hormonalnym.
Zniknie problem ruj kocic, cieczek i związanego z nimi plamienia krwią, oraz "adoratorów" towarzyszących sukom na spacerach.
Kastrowane zwierzęta żyją dłużej, nie mają tendencji do uciekania z domu i włóczęgostwa,
są łagodniejsze i bardziej przywiązane do opiekuna.

7. Jestem opiekunem dziko żyjących kotów. Jak zorganizować ich kastrację?

W miarę możliwości spróbuj odrobaczyć koty dodając odpowiedni środek do wykładanej karmy.
Schwytaj zwierzę odpowiednio wcześnie by przeprowadzić głodówkę.
Poproś by lekarz zastosował tzw. szew kosmetyczny - śródskórny i samorozpuszczające się nici, których nie trzeba później usuwać z rany, oraz podał zwierzęciu antybiotyk o przedłużonym działaniu.
Jeśli to możliwe przetrzymaj zwierzęta w domu lub w zamkniętej piwnicy do momentu ustabilizowania ich stanu: dobę w przypadku kocurów, 4-5 dni w przypadku kotek Gdy operację prowadzono stosując niewielkie nacięcie (1-2 cm) wystarczą 1-2 doby. Niektóre lecznice umożliwiają nieodpłatne przechowanie u siebie dzikich kotów.
Zorientuj się czy w Twojej miejscowości są instytucje finansujące kastrację wolnożyjących kotów: schroniska, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, władze gminy. Zapytaj lekarzy weterynarii, czy stosują zniżki dla opiekunów kotów piwnicznych, działkowych itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz